Že vnaprej poudarjam, da članek ne bo kratek, kajti vzela sem si ogromno časa, da sem vse pridobljene izkušnje, znanje strnila v “krajši” zapis. Za tiste, ki načrtujete zanositev in bi vam par napotkov prišlo prav, pa svetujem, da se pripnete, čaka nas zanimiva vožnja!
Poudarila bom par metod/napotkov/priporočil, ki sem jih jaz prakticirala oziroma jih še prakticiram v postopku načrtovanja družine. Niso ti napotki neka stroga pravila, da se zanositi seveda tudi brez njih, vendar so znana po tem, da pomagajo in od viška še nikoli ni bolela glava, vsaj tako pravijo! Vso to “znanje” sem pridobila sama, skozi preteklo leto, ko sem se začela aktivneje ukvarjati z zanositvijo. Tile nasveti se med seboj ne izključujejo, celo priporočljivo je hkrati spremljati več metod, zaradi bolj zanesljivih “izračunov”. Upam, da vam te informacije pridejo prav in da vam bodo tudi v prijetno branje. Velja pa poudariti, da te stvari v primeru kakšnih drugih diagnosticiranih težav pri zanositvi, ne bodo (nujno) pomagale. Začnemo?
Ovulacija
Zakaj je tako pomembna, sem že pisala. Da vam osvežim spomin:
Ovulacija je proces (navadno 14. dan cikla), ko se jajčece sposti iz jajčnika v jajcevod in je pripravljeno na oploditev. Ampak, to jajčece “živi” le približno 24 ur. Zakaj ima potemtakem pa ženska več plodnih dni? Plodnih dni je več, kajti če ima ženska spolne odnose pred ovulacijo (tudi do 3 dni!), semenčeca na ugodnih razmerah v ženski lahko preživijo tudi do 72 ur. Zatorej je plodnih dni dejansko tudi več. Včasih pa ženske, kljub rednemu spremljanju ciklov, ugotovijo, da imajo dejansko ovulacijo prej/kasneje kot so predvidevale. Dejavniki, ki lahko vplivajo na to pa so razne bolezni, stres ali kak dogodek, ki nas vrže iz rutine (šok). V času plodnih dni so priporočeni spolni odnosi na 48 ur.
METODA VARNIH DNI (Ogino-Knausova metoda)
Tole definitivno ni metoda kontracepcije za tiste, ki si otrok ne želijo, pa ne toliko zaradi nezanesljivosti, temveč človeško telo se lahko kljub rednim ciklom odziva na dražljaje okolja kdaj drugače. Plodni dnevi se tako premaknejo in konec meseca lahko zagledaš plusek. Ta metoda ni zaradi tega toliko zanesljiva. Ni pa to samo metoda kontracepcije, temveč s tem točno določiš plodne dni in s tem kdaj pa ti kot bodoča mamica moraš spolno občevati.
Za to metodo obstaja seveda predpogoj, da imaš redne cikle. Cikel se šteje od prvega dneva menstruacije pa do zadnjega pred naslednjo. Če imaš kak mesec 28 (kar je nekje povprečje), pa drugi mesec 30, pa potem spet 27… Potem to točko preskoči, kajti ne moreš za en mesec “natančno” določiti ovulacije.
Če pa imaš urejen cikel, potem večinoma 14. dan nastopi ovulacija. Jaz imam cikel dolg 30 dni, in ovulacija nastopi po navadi nekje 16. dan, tako da se lahko orientiraš pač z preprostimi zamiki. Vendar to ni 100% zanesljivo, kajti tudi ovulacija lahko kdaj pride prej, ali pa tudi kasneje. Priporočam, da začneš s spolnimi odnosi kakšne 2,3 dni pred ovulacijo in jih prakticiraš na 48 ur. Seveda, lahko tudi vsak dan, vendar marsikdo tega ne priporoča, zaradi same kakovosti semenčic.
Jaz si v tej moderni dobi pomagam z aplikacijami na telefonu/tablici. Spodaj na sliki so prikazane vse, ki jih imam naložene, uporabljam pa največ P.C. – Period Calendar. Kot vidiš na desnem delu slike, si mesečno beležiš menstruacijo (rdeča polja), aplikacija pa ti vnaprej določi plodne dni (dnevi z roza pikico) in pa tudi ovulacijo (bel krogec na 27. maju). Ta aplikacija ti prihrani čas, ko bi si morala beležiti in računati sama, pa še skrbi nimaš, ali si se zmotila.
Ena nevmesna, še katera, ki se ji vsake toliko nabere toliko mailov?
OPAZOVANJE CERVIKALNE SLUZI (Billingsova metoda)
Kaj pomeni cervikalna sluz? Je sluz, ki prihaja iz materničnega vratu (cervix = maternični vrat) in skozi nožnico. Je tisti, včasih, neprijetni obiskovalec na tvojih hlačkah. Tvoj izcedek iz nožnice se skozi cikel neprestano spreminja, tako po vonju kot tudi teksturi in sestavi. Kaj je sploh naloga izcedka v času ovulacije? Oljašanje prehoda semenčecom do maternice. Gre za dokaj dosledno metodo, ki jo je treba prakticirati vsak dan, se pravi sluz moraš redno spremljati, da boš lahko prepoznala znake. Prav tako, obstaja predpogoj, da na tej točki že dobro poznaš svoje telo. Se pravi, da znaš prepoznati, kakšna sploh mora biti sluz v času plodnih dni.
Torej, prvi dnevi cikla so menstruacija, kjer je izcedek logično – kri. Po končani krvavitvi je izdecka precej malo, pa še ta je gost in lepljiv, ter motne barve. Čim bolj se bližaš plodnim dnevom, bolj se barva bistri, tekstura pa postaja bolj vlečljiva in obilnejša. Kaj dejansko pomeni vlečljiva? Pomeni, da če si ga daš med palec in kazalec na roki, in ju povlečeš narazen, se sluz ne pretrga, temveč se “raztegne” med njima. Marsikdo v tem času izcedek primerja s surovim beljakom. Ko je ovulacije konec, se spet zmanjša, in zgosti ter sčasoma izgine. Do naslednje menstruacije. Ali pa tudi ne! 😉
Te metode sem se dolgo posluževala tudi sama, sedaj pa uporabljam ovulacijsket teste, vendar dnevno, ko sedim na wc školjki pogledam tudi tole. Tako mimogrede, kot novičke.
Ps: slika je iz interneta.
MERJENJE BAZALNE TEMPERATURE
Metoda je podobna kot spremljanje cervikalne sluzi, se pravi zahteva doslednost. Tukaj še mogoče toliko več kot prej velja, da poznaš svojo povprečno temperaturo telesa, saj govorimo tukaj v času ovulacije za odstopanja 0,3 -0,8 stopinjo celzija. Gre za res minimalna odstopanja, in če ne bo vsakodnevnega beleženja in tudi že predhodnega poznavanja temperature, potem obstaja velika možnost, da te razlike sploh opazila ne boš. Padec temperature nakazuje ovulacijo, kajti ko se temperatura poveča, to pomeni da si že ovulirala. Ta metoda, je neke vrste “za nazaj”, saj ti pokaže da si ravno končala z ovulacijo. Nato pa lahko, seveda od rednem ciklusu, predvidevaš ovulacijo za naslednji mesec.
Za meritev se priporoča posebni termometer, ki se ga da kupiti v vsaki lekarni. Normalni termometri sicer lahko pokažejo razlike, vendar so preveč nenatančni, medtem ko bazalni termometer zazna odstopanja že pri desetinkah stopinje. Za razliko od navadnega se bazalni tudi meri oralno, najbolje pod jezikom. Temperatura se meri takoj zjutraj, ko se zbudiš. Še preden ti sploh na pamet pade prekleti budilko, vzami bazalnega in izmeri. Najbolje je ravno zjutraj, kajti pred meritvami odsvetujejo govorjenje, gibanje in pitje. Ne vem za druge, ampak edino stanje v katerem jaz izpolnjujem te tri pogoje je spalno – torej jutra! Priporočam, da si, v primeru da se za to metodo odločiš, svoje “orodje” shranjuješ kar na nočni omarici, tako ne boš pozabila zjutraj. Pa ne si pozabiti zapisovati meritev! Pomembno je tudi, da vsak dan meriš pri približno isti uri, v primeru pa da kdaj pozabiš, je bolje da pustiš tisti dan prazno, kot pa zmeriš tekom dneva, saj meritev ne bo točna. Tudi v primeru kakšne bolezni so rezultati popačeni in predlagam da v času kakšnega prehlada, viroze, tiste dni izpustiš. Te metode se sama osebno ne poslužujem, ker sem preprosto preveč neresna in pozabljiva.
OVULACIJSKI TESTI
O tem sem na dolgo in široko že pisala prejšnji mesec, prav tako sem tudi podelila svojo izkušnjo z njimi. Ovulacijski testi so izredno koristni, kajti ne ovulirajo vse ženske zmeraj na isti datum. Nekatere doživijo ovulacijo precej hitro v ciklu, nekatere jo pa imajo pozno. Vsekakor pa je eden boljših kazalnikov in “pospeševalcev” zanositve. Več si lahko prebereš tukaj.
FOLNA KISLINA
Folna kislina velja za vodotopno obliko vitamina B9. V naravi je tega veliko, sploh v listnati zelenjavi, predvsem pa špinači. Zakaj je dobro jemati folno kislino pri zanositvi? Naše telo te kisline ni sposobno proizvesti samo, jo pa potrebujemo. Sploh v nosečnosti je pomembno, da se jo uživa redno še v obliki tablet, kajti potreba se povečuje z rastjo ploda, z običajno prehrano pa teh povečanih potreb ne moremo več zadovoljiti. Pomanjkanje folne kisline v zgodnji nosečnosti lahko privede do napak pri zapiranju nevralne cevi pri otroku, iz katerih se nato razvija živčevje. Priporočeno je tudi jemanje folne kisline še pred zanositvijo, vse do konca prvega trimesečja. Dobro pa tudi vpliva na razvoj možganov in hrbtenjače zarodka.
Jaz sem začela uživati folno kislino, ko sva se odločila aktivno načrtovati družino. Jemljem jo vsak dan, čeprav priznam, da se je že tudi zgodilo da sem kdaj pozabila. Ups. Če ste dolgo jemale kontracepcijske tabletke, priporočajo celo dve tabletki na dan, vendar jaz jemljem vsak dan eno. Obvezno, pa jo je treba vzeti po obroku. Zase lahko povem, da stranskih učinkov nisem izkusila, zdaj ko gledam navodila jih niti ni veliko, tako da brez zadržkov. Dobijo se pa v vsaki lekarni, tudi veliko različnih je, trenutno jemljem Tifol. Ena škatlica stane slabih 8 €, pakiranih pa je 30 tabletk – mesečna zaloga.
KRVOMOČNICA (Čaj rdeča smrdljivčka)
Malenkost smešno ime, pa vendar. Marsikatera že pije ta čaj, da bi si uredila cikluse, saj je znano, da pomaga pri nerednih menstruacijah. Pomagal pa naj bi tudi pri zanositvi, saj naj bi skrbel za odebelitev sluznice in posledično boljšo vgnezditev zarodka. Priporočena dnevna količina sta dve skodelici čaja. Pije ga lahko tudi vaš partner, ne bo dobil menstruacije, brez skrbi. Vendar je bolje, da ga uživaš samo v plodnih dneh, do ovulacije.
Jaz sem svojega kupila v Sanolaborju za slabe 3€, in sicer od Flore, zelišča Rogatec. Pripravim si ga zmeraj zjutraj, eno skodelico popijem takoj, drugo pa spijem kasneje, v obliki “ledenega čaja”. Pripravljam ga tako, da zavrejem pol litra vode, noter dam 3 čajne žličke čaja in počakam 5 minut. Nato precedim in razdelim na pol. Po potrebi si lahko dodaš med, limono, sladkor – kar ti srce poželi.
TIPANJE MATERNIČNEGA VRATU
To metodo sem nalašč pustila za zadnjo, kajti se je nikoli nisem posluževala, niti polagala pretirane pozornosti nanjo. Ker sem pa obljubila obsežen članek, pa se mi zdi pošteno, da vključim tudi tole, ker nadvsezadnje tudi ta obstaja. Gre, kot že naslov pove, tipanje materničnega vratu. Priporočjivo je, da si vsak večer, oziroma vsakdnevno ob približno istem času, vstavimo prst v nožnico in otipamo vhod v maternični vrat. Zakaj je dobro, da je to zvečer? Zvečer se po navadi ljudje oprhamo, se umijemo in čistoča je tukaj ključnega pomena. Pomembno je, da so tvoje roke takrat čiste, saj lahko v nasprotnem primeru pride do kakšnega vnetja. Tipa se zmeraj tudi v enakem položaju, da se bodo sploh otipale razlike. Najlažje je v pol sedečem položaju in za vsak slučaj izprazni prej mehur. Ker, nikoli ne veš.
V času ovulacije naj bi bil maternični vrat visoko, na otip mehek in rahlo odprt.
Nasprotno, pa naj bi v neplodnih dnevih nizko, trd in zaprt.
Seveda pa velja opozoriti, da v kolikor ne spremljaš redno in že nekaj časa, potem najbrž ne boš mogla vedeti kako se sploh začuti trd/mehek, zaprt/odprt in nizko/visoko. Tudi ne velja ta metoda na ženskah, ki so že rodile.
In smo pri koncu članka! Čestitke, uspelo ti je do konca.
Če načrtuješ zanositev, ti toplo priporočam sploh uživanje folne kisline, kajti slej kot prej jo boš mogla začeti. Če se morda že trudita nekaj časa, priporočam tudi uporabo ovulacijskih testov, da bosta dobila potrditev, da se trudita ob pravem času sploh. Če pa ti dišijo metode kot so, merjenje bazalne temperature, spremljanje sluzi in pa tipanje materničnega vratu, pa vedi da je nekje povprečno potrebno 3 mesečno predhodno spremljanje, preden boš spoznala svoj cikel, telo in prišla v ritem.
Te stvari lahko služijo seveda tudi kot metoda preprečevanja nosečnosti, vendar kot sem že prej v članku omenila, je ne priporočam parom, ki si še ne želijo otrok. Hitro pride do kakšnega zamika, saj je človeško telo in njegovo odzivanje na okolje nepredvidljivo. So pa lahko skupaj kot kombinacija le teh nek približen časovni okvir, kdaj se je dobro spolnim odnosom izogibati, oziroma se še dodatno zaščititi s kondomom.
Upam, da se ti je zdel članek koristen, da si se naučila nekaj novega, morda tudi dobila upanje! Vesela bom vsakršnega odziva, si tudi več kot dobrodošla da podeliš tudi svojo izkušnjo. Se tipkamo spet kmalu!
Pozdravčki, Urška!